Blogovi
Neobične knjige kroz povijest

Koliko ste se puta pitali „Što je pisac htio reći?“ dok ste čitali neku knjigu?

Danas donosimo 5 neobičnih knjiga kroz povijest i iz svih dijelova svijeta, a posebne su iz nekoliko razloga. Neke nikad nisu uspjeli dešifrirati, za neke se ne zna ni tko ih je napisao, a neke su jednostavno nesvakidašnje zbog samog sadržaja.

Izbor je bio težak, ali na kraju smo ih uspjeli objediniti u jednom članku. Pročitajte u nastavku kojih je to 5 knjiga završilo na ovom popisu.


1. Hypnerotomachia Poliphili

Autor: nepoznat


Izdana u Veneciji 1499. Godine, Hypnerotomachia Poliphili, prevedena kao Borba ljubavi u snu primjer je inkunabule (knjige tiskane u Europi do 1500.g. ) s tajanstvenim sadržajem. Iako je pravi autor ovog djela ostao anoniman, knjiga se najčešće pripisuje Francescu Colonni, talijanskom redovniku koji je živio u 15. st., poglavito zato što prva slova svakog poglavlja tvore akrostih "POLIAM FRATER FRANCISCVS COLVMNA PERAMAVIT", što znači "Brat Francesco Colonna jako je volio Poliju". Strukturiran kao "san unutar sna", narativ knjige isprepliće mitološke, biblijske i okultne reference, koje se protežu preko 234 stranice te gotovo dvije stotine drvoreznih ilustracija. Napisano hibridnim jezikom koji spaja talijanski, latinski i grčki, uz obilje arhitektonskog i botaničkog žargona, djelo prati čudno putovanje protagonista Polifila ("prijatelj mnogih stvari", od grčkih riječi poly- "mnogo" i philos - "prijatelj") u potrazi za svojom ljubavi Polijom , dok se bori s mitskim stvorenjima i vlastitim impulsima u nizu fantastičnih svjetova. “Hypnerotomachia Poliphili” zagonetna je priča o ljubavi i fantaziji, ispunjena simboličnim slikama i možda kodiranom porukom, čije autorstvo i značenje stoljećima intrigiraju znanstvenike.



Hypnerotomachia Poliphili, slika preuzeta s: https://www.metmuseum.org/ 


2. Prodigiorum ac Ostentorum Chronicon

Autor: Konrad Wolfhart (Conrad Lycosthenes)


Ne toliko misteriozna koliko neobična, ova antologija, naslovljena 'Prodigiorum ac ostentorum chronicon... ab exordio mundi usque ad haec nostra tempora' ['Kronika predznaka i znamenja ... od postanka svijeta do ovih naših današnjih vremena'] objavljena je u Baselu, Švicarska, 1557. Iako je renesansa bila razdoblje oživljavanja klasičnih ideja i saznanja te novih pomaka u znanosti i gledanju na svijet, Europa u šesnaestom stoljeću ostala je praznovjerno mjesto, a prirodni fenomeni i egzotične životinje bile su smatrane zloslutnim predznacima, što se može vidjeti u Lycosthenesovoj knjizi. Ova knjiga sadrži više od 1500 zapanjujućih drvoreza s bizarnim prikazima raznih katastrofa, užasa i čuda koje su služili kao inspiracija umjetnicima poput Albrechta Durera, što je čini jednom od najboljih i najopsežnijih zbirki te vrste te jednom od najpoznatijih i najfascinantnijih ilustriranih renesansnih knjiga. Ova kronika čuda i znamenja katalogizira izvanredno i nadnaravno prirodnog svijeta, viđenog kroz oči čovjeka iz 16. stoljeća. Njegovi izvještaji o kometima, čudovištima i neobičnim pojavama i danas zaokupljaju maštu i nude uvid u razmišljanje i strahove tog doba.

Zanimljiva činjenica: jedan od bivših vlasnika ove knjige bio je Hieronymus von Münchhausen, hannoverski plemić poznat po preuveličanim pričama koje je pripovijedao na večerama i inspiracija za izmišljenog baruna istog imena.

Još jedna zanimljivost je da se na internetu može pronaći po cijeni od 8.700$ (travanj 2025.) 



Prodigiorum ac Ostentorum Chronicon, slika preuzeta s: https://www.milestone-books.de/ 


3. Šifra Copiale (The Copiale Cipher)

Prevoditelj: Kevin Knight


 “Šifra Copiale” naziv je zagonetnog rukopisa iz 18. stoljeća s vrlo zanimljivom prošlošću. Nakon pada nacističke Njemačke 1945., Berlin su okupirale ruske snage među kojima su bili i ruski znanstvenici. U arhivima berlinske Akademije znanosti pronađen je zagonetni svezak uvezan u brokat sa zlatovezom. Taj bogato ukoričeni rukopis sastojao se od 105 stranica sa 75.000 ispisanih znakova bez ijednog razmaka. Samo su dvije oznake na njemu bile razumljive, vlasnikova bilješka “Philipp 1866” i bilješka na stražnjoj stranici na kojoj je pisalo “Copiales 3”, prema čemu je i nazvan. Šifra Copiale dugo je odolijevala pokušajima dešifriranja da bi ju tek 2011. godine internacionalni tim uspio dešifrirati. Njegov prijevod otkriva tajne rituale i političke sklonosti Okulista, njemačkog tajnog društva iz 18. stoljeća koji su rabili vid kao metaforu za prosvjetljenje. Osim kao primjer jedne od najkompleksnijih poznatih šifri, rukopis također služi kao uvid u aktivnosti i razmišljanja jednog tajnog društva iz razdoblja prosvjetiteljstva.



Šifra Copiale (The Copiale Cipher), slika preuzeta s: https://en.wikipedia.org


4. Rohonc kodeks

Autor: Nepoznat


Rohonc kodeks ili Codex Rohonczi, nazvan po gradu Rohoncu (današnji Rechnitz, Austrija), svakako zaslužuje biti na popisu najmisterioznijih knjiga. Ovaj ilustrirani manuskript bio je držan u tom tada mađarskom gradiću sve do 1838. Godine, kada je grof Gusztáv Batthyány donirao tu misterioznu knjigu (zajedno sa svojom čitavom bibliotekom) Akademiji znanosti u Budimpešti. Kodeks se sastoji od 448 stranica teksta, napisanih na još uvijek nepoznatom jeziku. Znanstvenici navode mnoge ideje o kojem se jeziku radi, od staromađarskog do čak hindija, ali nijedna teorija ne nudi zadovoljavajuće rezultate. Samo je podrijetlo kodeksa također još uvijek nepoznato. Proučavanje papira na kojem je kodeks napisan ukazuje da se najvjerojatnije radi o venecijanskom papiru izrađenom u 1530-ima, što nije najpouzdaniji trag s obzirom da postoji mogućnost da je rukopis zapisan mnogo kasnije, poslije izrade tog papira ili je možda prepisan iz starijeg izvora. Tekst sadrži 87 ilustracija, po nekim teorijama izrađene nekad u 16-17.st., koje su možda i fascinantnije od samog teksta. One prikazuju razne prizore, od pejzaža do bitaka, ali koriste religijsku ikonografiju koja je jedinstvena za brojne različite religije, što dodatno komplicira odgonetanje kodeksa. Većina mađarskih akademika drži mišljenje da se radi o krivotvorini iz ranog 19.st. Iako dosta toga ukazuje na činjenicu da tekst kodeksa nije obična besmislica već da je riječ o kompleksnoj šifri ili tekstu napisanim umjetnim jezikom, suvremeni znanstvenici nisu uspjeli dokazati da je teorija krivotvorina pogrešna. Iako je njegova autentičnost osporavana, Rohonczijev kodeks ostaje jedan od najmisterioznijih rukopisa ikada otkrivenih. Njegovo podrijetlo, svrha i jezik i dalje izmiču objašnjenju.

Ipak, svi ljubitelji odgonetavanja tajni mogu pokušati odgonetnuti i ovaj Kodeks. Naime, cijeli je mikrofilmiran, a na ovom linku nalazi se cjelovita verzija i svi su pozvani odgonetnuti ga. Hoćete li pokušati?



Rohonc kodeks, slika preuzeta s: https://www.dacia.org/


5. Knjiga s Neba (Book from the Sky)

Autor: Xu Bing

 

“Knjiga s Neba” knjiga je koju je izradio kineski umjetnik Xu Bing u stilu spisa iz dinastija Song i Ming, ali u potpunosti ispunjena besmislenim znakovima dizajniranim da nalikuju tradicionalnim kineskim znakovima. Knjiga, koja se sastoji od četiri sveska s ukupno 604 stranice, tiskana je u jednoj nakladi od 126 primjeraka između 1987. i 1991. i prvi je put javno izložena u listopadu 1988. u umjetničkoj galeriji u Pekingu. Djelo je izvorno nazvano “Zrcalo za analizu svijeta”, no kasnije je naziv promijenjen u “Knjiga s Neba” (pinyin: Tiānshū). Na kineskom, pojam tian shu ("božanski spis") izvorno se odnosio na određene vrste vjerskih tekstova, ali sada se koristi u značenju "besmislice". Inicijalno negativno prihvaćeno od strane likovnih kritičara, “Knjiga s Neba” smatra se primjerom “obfuskacije radi obfuskacije”, u ovom slučaju knjige koju nitko ne može pročitati. Kasnije su kritičari usporedili “Knjigu s Neba” s “Finneganovim bdjenjem” Jamesa Joycea, kao "radikalan izazov našem razmišljanju o jeziku, pisanju i pismenosti”.



Knjiga s Neba (Book from the Sky), slika preuzeta s: https://www.xubing.com/ 


Koja od ovih knjiga vas je posebno fascinirala? Ima li još neka zanimljiva knjiga koju nismo naveli, a smatrate da treba biti na ovom popisu? 
Blogovi
Kako djecu zainteresirati za čitanje

Vole li vaša djeca čitati knjige?

Ako se vaša djeca nalaze u onoj skupini koju treba potaknuti na čitanje, nadamo se da će vam ovi savjeti pomoći u misiji stvaranja malih čitača.


Stvorite rutinu čitanja

Navike su ključne, a usvaja ih se vremenom. Tako i čitanje treba postati navika. Ovu naviku lakše je usvojiti kada su djeca od malena uz knjigu, a neka istraživanja tvrde da nikad nije prerano početi čitati svom djetetu, što uključuje i vrijeme trudnoće.

Primjerice, stvorite rutinu da vikendom jedan dan zajedno čitate. Ako je dijete malo, možete čitati zajedno istu knjigu na način da jedan odlomak pročitate vi, a drugi vaše dijete. Ako su tinejdžeri, možete čitati u tišini svatko svoju knjigu i kasnije podijeliti dojmove. Za to vrijeme maknite vanjske distrakcije poput mobitela kako biste se što lakše posvetili čitanju. Također, ako imate neku omiljenu knjigu, i primjerena je uzrastu, možete im i to čitati, ali pazite, ako nisu zainteresirani, nemojte ih siliti. Isto tako možete se uživiti u čitanje, davati glasove likovima, sretno, tužno, veselo opisivati scene/mjesta radnje.


Čitanje je izbor, a ne prisila

Nitko ne voli raditi nešto što mu je nametnuto, a knjiga bi trebala biti posljednja stvar u životu koja nam je nametnuta. Ako vaše dijete ne voli čitati lektire, čitanje mu ide teško i potrebna mu je vježba, onda prepustite svom djetetu da samo odabere knjigu (ili strip) koju želi pročitati. Istražite što ga zanima, postoji li neki lik, osoba, tema, područje njegova interesa i ponudite mu nekoliko knjiga takve tematike. Ako ga knjiga bude zanimala, lakše će početi čitati. Zašto se ograničavati na lektire i književne klasike?

Svemir, dinosauri, auti, neki poznati sportaš ili glumac, pjevač, znanstvena fantastika…. Izbora je danas stvarno puno, a sigurno postoji nešto što će zainteresirati i vašeg tvrdoglavog mališana. Osim toga, kada odabere knjigu, pokažite interes, pričajte s njime o toj knjizi iako je Vi osobno smatrate nezanimljivom.  Jer ako napokon odabere neku knjigu, a vi mu za to prigovarate time ćete napraviti veću štetu, što će dovesti do manje mogućnosti da opet odabere neku knjigu za čitanje i to podijeli s vama.


Knjige za djecu, stripovi, mange, izvor: vlastita fotografija


Promijenite format

Ako nikako ne možete zainteresirati svoje dijete za čitanje, ponudite mu alternativu – eknjiga ili audioknjiga. Ovakvi formati prenose sve što i klasična knjiga, ali možda za početak zvuče privlačnije od hrpe stranica u fizičkom obliku.


Različiti formati knjiga, izvor: vlastita fotografija


Također, nemojte zanemariti opcije poput stripova i časopisa. Možda vaše dijete želi čitati takvu vrstu literature. Danas postoji i velik izbor mangi koje su često zanimljive i zbog činjenice da se čitaju unazad. Izbjegavajte teške i komplicirane knjige koje će ih dodatno odvratiti od čitanja, a kroz priče o svom omiljenom stripu ili časopisu provest ćete ugodno popodne u povezivanju i druženju nakon pročitanog.


Slično, ako voli neku franšizu, pogotovo filmove, poput Harryja Pottera, Ratova zvijezda, Zvjezdanih staza, itd, te franšize imaju bogatu kolekciju knjiga i stripova za istražiti.


Doctor Who za fanove - knjiga i strip, izvor: vlastita fotografija


Stvar je doživljaja

Čitanje ne bi trebalo biti konačni cilj. Nakon čitanja pričajte o dojmovima, tko vam se u knjizi najviše svidio, a tko najmanje, što vam je posebno ostalo u sjećanju, što mislite o stilu pisanja, želite li čitati još knjiga iz tog serijala ili tog žanra… puno je tema o kojima možete raspraviti u svom malom obiteljskom književnom klubu. Također tako vaše dijete dodatno razvija maštu. Ako čita neki fantastični roman pitajte ga da Vam pobliže opiše kako je on to sve zamislio da izgleda, jer jedna je stvar kako to u knjizi opišu i kako mi to zamislimo. Možda na kraju odluče napisati vlastitu malu priču jer dobiju inspiraciju.


Ako u lokalnoj knjižnici ili knjižari organiziraju predstavljanja knjiga ili druženja s autorom, povedite svoje dijete na taj događaj, potaknite ga i da pita nešto autora i tako se dodatno poveže. Ovo će sigurno biti zanimljivo iskustvo, a i čitanje knjige imat će potpuno drugačiji doživljaj ako smo upoznali autora koji ju je napisao.

Nakon pročitane knjige pogledajte film ili seriju rađenu po knjizi, usporedite dojmove, što je izostalo u odnosu na knjigu, kako ste vi zamišljali likove, a kako ih je zamislio filmski producent.


Nadamo se da su vam ovi savjeti pomogli ili vas barem inspirirali na neku novu ideju kako zainteresirati svoje mališane za čitanje. Pozivamo vas da podijelite s nama savjete koje vi primjenjujete.


Blogovi
Zašto kupovati rabljene knjige - čar antikvarijata

Kada čujemo riječi „rabljena knjiga“, prve asocijacije nam mogu biti prašnjave police, ili neki mali skriveni antikvarijat. No, sve većom digitalizacijom, i antikvarijati se sele u virtualni grad zvani Internet. Zato se nadamo da će vam šetnja našim virtualnim policama knjiga izmamiti osmjeh na lice kada vidite naslov knjige koju biste voljeli imati i na svojoj polici. Ili pokloniti prijatelju.

U nastavku teksta navest ćemo neke razloge zašto knjigoljupci poput nas vole kupovati rabljene, odnosno antikvarne knjige.

 

Specifična izdanja knjiga mogu probuditi posebne emocije

Koliko puta ste dok ste šetali nekim sajmom ili knjižarom, vidjeli točno određenu knjigu i rekli – „Jao, pa ja sam ovo čitala za lektiru“ ili "Ovo mi je bio omiljeni strip u mladosti"? Meni su posebno draga izdanja Biblioteke Stribor od Znanja koja me uvijek podsjećaju na lektire koje sam čitala i kako sam uživala čitajući „Miševi i mačke naglavačke“. Iako mi je lijepo i novo izdanje, ovo staro mi uvijek probudi posebne emocije i sjećanje na školske dane i jednostavno mi bolje izgleda. Možda se sjećate zbirke bajki koju vam je baka čitala i tražite baš to izdanje koje je imalo specifične ilustracije koje današnje izdanje nema. Iz tog razloga rabljene knjige mogu nam pobuditi posebne emocije i sjetiti nas na neke davne dane.

 

Stare knjige imaju svoj šarm

Nerijetko novo izdanje znači i novi dizajn, a točno određena naslovnica može vas sjetiti na trenutke provedene uz knjigu. Možda kod poznanika na kavi zavirite i na njegovu policu pa ugledate neku staru, pomalo „ofucanu“ knjigu kojoj već i listovi ispadaju?

Meni su baš takve među najdražima. Imaju neki poseban šarm i karakter. Vidi se da ju je netko čitao, otvarao, koristio. Knjiga je imala svoju svrhu, nije samo stajala na polici.

Obožavam vidjeti izdanja s početka 20.st. koja su nerijetko oslikana i imaju stilske detalje po stranicama. Ovakva je knjiga kao malo putovanje u prošlost i osim samog čitanja, užitak je istraživati i ilustracije po stranicama ili koricama.


Ilustracija u knjizi, Izvor: vlastita fotografija

Ako ste zaljubljenik u povijest, antikvitete ili umjetnost, naći takvu posebnu staru knjigu ima svoju jedinstvenu čar.

One su pisane drugim fontovima, stilovima, objavljene u drugim formatima. Stare knjige daju mali uvid u to kako se u prošlosti radilo, koliko je truda i ljubavi uloženo u ilustracije i proces izrade knjige.

 

Knjiga koju je teško naći ili je posebno izdanje

Koliko puta vam se dogodilo da neku knjigu tražite mjesecima? Ili možda godinama? Postoje neke knjige koje nemaju nova izdanja pa je za njih jedino rješenje pronaći rabljenu knjigu. Još ako želite nadopuniti specifični serijal sa specifičnim izdanjima, naći te knjige može biti izazov. Osim toga, knjigoljupci su često u potrazi za specifičnim izdanjima, kao što su prva izdanja ili neko prigodno izdanje, možda prošireno… Puno je razloga zbog kojih možete željeti imati točno određeni primjerak knjige, a onda je vrlo vjerojatno da ju nećete pronaći u knjižarama koje prodaju samo nove naslove.

Naravno, i nove knjige imaju posebna izdanja, ilustracije autora i slične kreativne dodatke, no sada pričamo o onim starim knjigama koje su možda i pomalo zaboravljene, a imaju svoju čar. Svaki kolekcionar u svojoj kolekciji ima barem jedno takvo posebno izdanje, a ako imate sreće, na nekoj rasprodaji ili sajmu antikviteta možda povoljno ugrabite neko posebno izdanje koje ima veliku vrijednost.


 

Izdanje određenog prevoditelja

Koliko god se trudili, neke riječi i misli ne mogu se toliko dobro prenijeti u prijevodu kao što su napisane u originalu. Ako je to neki klasik koji je više puta prevođen i izdavan, možda otkrijete da je neki prijevod bolji od drugog i poželite ga imati u svojoj kolekciji.

 

Prava mala blaga koja skrivaju tajne

Jeste li ikada nekom napisali posvetu u knjigu? Ili možda dok ste čitali lektiru napisali neku bilješku kao što je „Ovo je opis glavnog lika“. Iako nitko ne voli podići u knjižnici knjigu punu škrabotina, ako je knjiga minimalno oštećena, ali ima upisanu pokoju zabilješku, može čak i pridonijeti čitateljskom iskustvu. Možda vam se svidi posveta koju je netko prije nekoliko desetljeća napisao svojoj ljubavi, a možda neki komentar uz odlomak potakne i vas na dodatno razmišljanje o pročitanom. Nedavno sam u jednoj knjizi pronašla prekrasnu posvetu, a napisao ju je netko još davne 1986.g.

„Sve ima svoj početak i kraj, samo uspomene su vječne“

Ja obožavam pisati posvete u knjige koje poklonim dragim ljudima. Nekad je to samo šaljiva i prigodna rečenica, a nekad napišem i nešto dodatno što povezuje naslov i onoga kojem knjigu poklanjam. Smatram da ta moja posveta daje dodatno objašnjenje zašto sam odabrala baš tu knjigu, a ne neku drugu. Također znam, da će barem ta misao živjeti u knjizi koja će možda promijeniti puno ruku i postati dio male osobne povijesti originalnog vlasnika knjige.


Posveta u knjizi, Izvor: vlastita fotografija

Uz sve što smo prethodno naveli, neka starija izdanja jednostavno imaju neku specifičnost koja nas privuče više od novih suvremenih izdanja.

 

No, kada kupujemo rabljene knjige, trebamo se sjetiti i činjenice da takvom kupovinom čuvamo okoliš.

U skladu s reduce-reuse-recycle načinom života kupnjom rabljenih knjiga i mi kao knjigoljupci pridonosimo očuvanju našeg planeta i manjem stvaranju otpada. Knjige je uvijek šteta bacati i bolje je pokloniti ih ili prodati nekom drugom tko u njima još uvijek vidi njihovu svrhu. Tako produžujemo njihov vijek trajanja, a dodatni benefit je i činjenica što su rabljene knjige često povoljnije od novih, osim ako nije riječ o nekom posebnom izdanju koje je kolekcionarski primjerak.

 

Ako do sad niste kupovali i rabljene knjige, nadamo se da su vas ovi razlozi uvjerili da zavirite u lokalni antikvarijat. A ako više preferirate online kupovinu, prošetajte virtualnim policama našeg malog webshopa i pronađite neku rabljenu (ili novu) knjigu po svom ukusu. Volimo čuti i vaše dojmove i mišljenja te vas pozivamo da ih podijelite s nama.

 

Blogovi
Neobične knjižare u svijetu

Kada putujete u neko novo mjesto, razmišljate li o posjetu lokalnoj knjižari? Ako do sada obilazak knjižare nije bio na vašem popisu znamenitosti prilikom posjeta nekoj destinaciji, možda promijenite mišljenje nakon ovog članka. U nastavku teksta izdvojili smo nekoliko knjižara koje su neobične, šarmantne, dio povijesti ili su već i prepoznate kao turistička atrakcija.


Shakespeare and Company, Pariz, Francuska

Shakespeare and Company vrlo vjerojatno je jedna od najpoznatijih knjižara, nalazi se u brojnim vodičima putovanja i postala je nezaobilazna turistička atrakcija. Riječ je o knjižari koja ima dugu tradiciju i prepoznata je kao mjesto susreta pisaca, umjetnika, putnika i ljubitelja pisane riječi. Iako je osnovana 1951.g. kao Le Mistral, današnji naziv dobila je nešto kasnije, 1964.g., kada se obilježavalo 400 godina od rođenja slavnog pisca Shakespearea čije ime nosi. Zanimljivo je da je naziv Shakespeare and Company vlasnik preuzeo od jedne druge knjižare istog imena čijoj se osnivačici neizmjerno divio.

Iako se nalazi u Francuskoj, ova knjižara prodaje prvenstveno knjige na engleskom jeziku, a popularna je i zbog raznih dodataka kao što su platnene torbe, majice i druge sitnice koje svi knjigoljupci vole imati.

Knjižara je posebna i po tom što je od samog otvorenja njezin vlasnik George Whitman odlučio pružiti dobrodošlicu svim piscima, umjetnicima i intelektualcima koji su željeli doći. Na službenoj stranici među posjetiteljima naveden je i američki glumac Ethan Hawke.  Zanimljivo je da su svi oni mogli prespavati u knjižari među policama knjiga, a sve što je vlasnik tražio za uzvrat bilo je da pročitaju jednu knjigu u danu, malo pomognu u radu knjižare i napišu svoju autobiografiju na jednoj stranici. Do sada su prikupili tisuće primjeraka ovih biografija i predstavljaju impresivan zapis u vremenu svih onih koji su posjetili knjižaru i u njoj prespavali.


Izvor: Službena stranica Shakespeare and company


El Ateneo Grand Splendid, Buenos Aires, Argentina

Jednom davno kazalište, zatim kino dvorana, a danas knjižara. Zvuči kao iz nekog romana, ali ova knjižara nalazi se u Argentini, točnije u Buenos Airesu.

Mnogi ovu knjižaru nazivaju najljepšom na svijetu, a to je potvrdio i National Geographic kada je El Ateneo Grand Splendid 2019.g. dodijelio laskavu titulu najljepše knjižare na svijetu.

Jednom davno ovaj prostor bio je ispunjen redovima sjedala za gledanje predstava, a danas je ispunjen policama knjiga.

Očaravajući ambijent i nepregledni redovi knjiga obasjani toplim osvjetljenjem svakog će ostaviti bez daha. Ovo arhitektonsko blago u prvi tren bilo je teško pridobiti od javnih vlasti, ali odlična vizija i brojne aktivnosti koje se tamo održavaju osigurale su da mnoštvo posjetitelja ovaj prostor održi na životu. Ako sve što smo do sada rekli već samo po sebi nije impresivno, spomenut ćemo da s pozornice možete popiti kavu (jer se u sklopu knjižare nalazi mali kafić), a dok pijete kavu imate prekrasan pogled na knjige i umjetnička djela. Svaki knjigoljubac bi uživao.

Zvuči divno, zar ne?

Slike i video obilazak potražite na Instagramu

 

Jimbocho - Vintage Book District, Tokyo, Japan

Ljubitelji Japana, u idućim redovima donosimo pravu poslasticu za vas. Ako ste ikad sanjali o posjetu  Zemlji Izlazećeg Sunca, a uz to ste i knjigoljubac, moramo vam otkriti da se tamo skriva pravi mali raj za sve ljubitelje knjiga. Naime, u Japanu postoji čitava gradska četvrt posvećena knjižarama, antikvarijatima i knjižnicama. Gotovo pa predobro da bi bilo istinito.

Knjižare koje prodaju nove knjige, rabljene knjige, skupe i rijetke knjige, povoljne knjige, knjige na japanskom, na engleskom, na nekom drugom jeziku, mange, časopisi…. Da ne nabrajamo, sve navedeno i još puno, puno više možete pronaći u ovoj fascinantnoj četvrti koja će svakog knjigoljupca ostaviti bez daha.

Jimbocho je četvrt u Tokiju u kojoj se nalazi preko 100 knjižara, a osim samih knjižara tamo su i izdavačke kuće, učilišta i knjižnice. Fascinantno je jer je ponuda zaista raznolika – od klasičnih trgovina knjigama do usko specijaliziranih prodavaonica i antikvarijata koji nude rijetka i skupa izdanja koja nigdje dalje nećete naći. Ili primjerice knjižara koja je tematski posvećena mačkama – ukoliko kupite knjigu možete tražiti personaliziranu naslovnicu s mačkom koja uživa u čitanju.

S obzirom na to da su većinom usmjereni na antikna izdanja, što i samo ime kaže – Vintage District, knjige koje se tamo nalaze mogu biti vrlo skupe (u iznosima od nekoliko stotina dolara), ali neka vas to ne obeshrabri jer postoje i knjižare koje su usmjerene na prodaju rabljenih knjiga po vrlo pristupačnim cijenama.

Iako je većina lokala posvećena prodaji knjiga na japanskom, naći ćete i one koji prodaju knjige na stranim jezicima, a neki su čak i isključivo posvećeni prodaji knjiga na engleskom jeziku.

Međutim, moramo istaknuti da knjigu na engleskom možete kupiti i na drugim mjestima i ako dobijete priliku posjetiti Jimbocho uživajte u istraživanju i lutanju knjižarama koje skrivaju u svojoj ponudi prava blaga poput jako starih izdanja ili nekih rijetkih i iznimnih primjeraka japanske književne kulture.

U ovom videu pogledajte detalje japanske četvrti za knjigoljupce.

 

Libreria Acqua Alta, Venecija, Italija

Ako trenutno razmišljate kako je Japan na drugom kraju svijeta, a vi biste voljeli otići na neki vikend izlet, onda će vas sljedeća knjižara zanimati.

Naime, Libreria Acqua Alta nalazi se u susjednoj Italiji, točnije u Veneciji. Iako je Venecija sama po sebi dovoljno fascinantna, ova knjižara dodatno će vas zaintrigirati. Svi znamo da knjige i voda ne idu zajedno, ali stanovnici Venecije našli su kreativno rješenje za poplave s kojima se svake godine suočavaju.

U prijevodu naziv „Libreria Acqua Alta“ znači „knjižara visoke vode“, a njezin osnivač odlučio je svoju knjižaru na autentičan način povezati s lokacijom. Knjižara sama po sebi predstavlja Veneciju u malom jer visoki vodostaji s vremena na vrijeme potope i knjižaru.

Kako bi sve bilo autentično imaju i gondolu u stvarnoj veličini punu knjiga. Umjesto tradicionalnog smještanja knjiga na police, zbog poplava, ova knjižara ima inovativan pristup - gondole, kanui, čamci, kade i slična pomagala koriste se kao police za knjige jer u njima su jako dobro zaštićene od vode. Za vrijeme poplava one plutaju u čamcima što čini efektan, ali i dalje dobar obrambeni mehanizam od vode.

Osim toga, fascinantan je i stražnji ulaz. Stare knjige koje više nitko nije želio reciklirali su u pravo malo stubište tako da se do knjiga penjete po knjigama. „Pratite knjige“ piše na zidu, a vi ih doslovno pratite koračajući po njima i pri tom uživate u pogledu na kanale Venecije.

Ako volite mačke, dodatno ćete se zaljubiti u ovu knjižaru. Naime, mačke kao da su tihe zaštitnice ovog mjesta pa slobodno lutaju i odmaraju među policama knjiga, a vjeruje se kako doprinose opuštenoj atmosferi i osjećaju dobrodošlice.

Ovdje ćete pronaći velik izbor novih i rabljenih knjiga, onih koje su tek nedavno objavljene, ali i rijetkih starih izdanja, klasična djela talijanske književnosti, poeziju, te internacionalne naslove. Uz sve navedeno, u ponudi imaju i široku ponudu knjiga koje su tematski vezane uz Veneciju.


Izvor: Službena stranica Libreria Acqua Alta


Atlantis Books, Santorini, Grčka

Šarmantno uređena knjižara Atlantis Books smještena je na grčkom otoku Santoriniju, poznatom po teorijama koje ga vežu uz mit o drevnoj Atlantidi i kao da lokacija sama po sebi nije dovoljno privlačna, ova knjižara je također pravi skriveni dragulj.

Ne biste vjerovali, ali priča započinje tako da su dva prijatelja posjetila Santorini i uz čašu (ili malo više) vina odlučili otvoriti knjižaru.

Santorini je raj za romantične duše i inspirativan odmor, a ova knjižara odiše šarmom čim zakoračite u nju. Literatura na stranim jezicima poput engleskog ili njemačkog i brojnih drugih je zastupljena, ali neizostavna je naravno i ona na grčkom jeziku. Nove knjige, rabljene knjige, moderna klasična beletristika i publicistika, poezija, filozofija, umjetnost i sve što je zanimljivo grčkim i svjetskim čitateljima možete pronaći u ovoj knjižari.  

Zanimljivo je za spomenuti da se knjižara nalazi i u brojnim vodičima putovanja što je čini jednom od popularnijih destinacija za turiste knjigoljupce.


Izvor: Službena stranica Atlantis Books 


Iako bismo mogli jako produžiti ovaj popis knjižara koje nas fasciniraju, zasada ćemo se zaustaviti. Trudili smo se obuhvatiti dašak dalekih zemalja, ali i one nešto bliže, a da su podjednako zanimljive. Ovo nikako nije kraj popisa, već kraj ovog članka, a u budućnosti ćemo ovaj popis proširiti. Pozivamo vas da nam pišete jeste li neku od ovih knjižara posjetili, ili možda knjižaru koja nije na našem popisu?

Pišite nam svoje dojmove ili barem želje što biste željeli posjetiti. Koja vas je knjižara očarala, a možda ima i nešto što vam se nije svidjelo? Voljeli bismo čuti vaše mišljenje.