Zašto kupovati rabljene knjige - čar antikvarijata

Zašto kupovati rabljene knjige - čar antikvarijata

Kada čujemo riječi „rabljena knjiga“, prve asocijacije nam mogu biti prašnjave police, ili neki mali skriveni antikvarijat. No, sve većom digitalizacijom, i antikvarijati se sele u virtualni grad zvani Internet. Zato se nadamo da će vam šetnja našim virtualnim policama knjiga izmamiti osmjeh na lice kada vidite naslov knjige koju biste voljeli imati i na svojoj polici. Ili pokloniti prijatelju.

U nastavku teksta navest ćemo neke razloge zašto knjigoljupci poput nas vole kupovati rabljene, odnosno antikvarne knjige.

 

Specifična izdanja knjiga mogu probuditi posebne emocije

Koliko puta ste dok ste šetali nekim sajmom ili knjižarom, vidjeli točno određenu knjigu i rekli – „Jao, pa ja sam ovo čitala za lektiru“ ili "Ovo mi je bio omiljeni strip u mladosti"? Meni su posebno draga izdanja Biblioteke Stribor od Znanja koja me uvijek podsjećaju na lektire koje sam čitala i kako sam uživala čitajući „Miševi i mačke naglavačke“. Iako mi je lijepo i novo izdanje, ovo staro mi uvijek probudi posebne emocije i sjećanje na školske dane i jednostavno mi bolje izgleda. Možda se sjećate zbirke bajki koju vam je baka čitala i tražite baš to izdanje koje je imalo specifične ilustracije koje današnje izdanje nema. Iz tog razloga rabljene knjige mogu nam pobuditi posebne emocije i sjetiti nas na neke davne dane.

 

Stare knjige imaju svoj šarm

Nerijetko novo izdanje znači i novi dizajn, a točno određena naslovnica može vas sjetiti na trenutke provedene uz knjigu. Možda kod poznanika na kavi zavirite i na njegovu policu pa ugledate neku staru, pomalo „ofucanu“ knjigu kojoj već i listovi ispadaju?

Meni su baš takve među najdražima. Imaju neki poseban šarm i karakter. Vidi se da ju je netko čitao, otvarao, koristio. Knjiga je imala svoju svrhu, nije samo stajala na polici.

Obožavam vidjeti izdanja s početka 20.st. koja su nerijetko oslikana i imaju stilske detalje po stranicama. Ovakva je knjiga kao malo putovanje u prošlost i osim samog čitanja, užitak je istraživati i ilustracije po stranicama ili koricama.


Ilustracija u knjizi, Izvor: vlastita fotografija

Ako ste zaljubljenik u povijest, antikvitete ili umjetnost, naći takvu posebnu staru knjigu ima svoju jedinstvenu čar.

One su pisane drugim fontovima, stilovima, objavljene u drugim formatima. Stare knjige daju mali uvid u to kako se u prošlosti radilo, koliko je truda i ljubavi uloženo u ilustracije i proces izrade knjige.

 

Knjiga koju je teško naći ili je posebno izdanje

Koliko puta vam se dogodilo da neku knjigu tražite mjesecima? Ili možda godinama? Postoje neke knjige koje nemaju nova izdanja pa je za njih jedino rješenje pronaći rabljenu knjigu. Još ako želite nadopuniti specifični serijal sa specifičnim izdanjima, naći te knjige može biti izazov. Osim toga, knjigoljupci su često u potrazi za specifičnim izdanjima, kao što su prva izdanja ili neko prigodno izdanje, možda prošireno… Puno je razloga zbog kojih možete željeti imati točno određeni primjerak knjige, a onda je vrlo vjerojatno da ju nećete pronaći u knjižarama koje prodaju samo nove naslove.

Naravno, i nove knjige imaju posebna izdanja, ilustracije autora i slične kreativne dodatke, no sada pričamo o onim starim knjigama koje su možda i pomalo zaboravljene, a imaju svoju čar. Svaki kolekcionar u svojoj kolekciji ima barem jedno takvo posebno izdanje, a ako imate sreće, na nekoj rasprodaji ili sajmu antikviteta možda povoljno ugrabite neko posebno izdanje koje ima veliku vrijednost.


 

Izdanje određenog prevoditelja

Koliko god se trudili, neke riječi i misli ne mogu se toliko dobro prenijeti u prijevodu kao što su napisane u originalu. Ako je to neki klasik koji je više puta prevođen i izdavan, možda otkrijete da je neki prijevod bolji od drugog i poželite ga imati u svojoj kolekciji.

 

Prava mala blaga koja skrivaju tajne

Jeste li ikada nekom napisali posvetu u knjigu? Ili možda dok ste čitali lektiru napisali neku bilješku kao što je „Ovo je opis glavnog lika“. Iako nitko ne voli podići u knjižnici knjigu punu škrabotina, ako je knjiga minimalno oštećena, ali ima upisanu pokoju zabilješku, može čak i pridonijeti čitateljskom iskustvu. Možda vam se svidi posveta koju je netko prije nekoliko desetljeća napisao svojoj ljubavi, a možda neki komentar uz odlomak potakne i vas na dodatno razmišljanje o pročitanom. Nedavno sam u jednoj knjizi pronašla prekrasnu posvetu, a napisao ju je netko još davne 1986.g.

„Sve ima svoj početak i kraj, samo uspomene su vječne“

Ja obožavam pisati posvete u knjige koje poklonim dragim ljudima. Nekad je to samo šaljiva i prigodna rečenica, a nekad napišem i nešto dodatno što povezuje naslov i onoga kojem knjigu poklanjam. Smatram da ta moja posveta daje dodatno objašnjenje zašto sam odabrala baš tu knjigu, a ne neku drugu. Također znam, da će barem ta misao živjeti u knjizi koja će možda promijeniti puno ruku i postati dio male osobne povijesti originalnog vlasnika knjige.


Posveta u knjizi, Izvor: vlastita fotografija

Uz sve što smo prethodno naveli, neka starija izdanja jednostavno imaju neku specifičnost koja nas privuče više od novih suvremenih izdanja.

 

No, kada kupujemo rabljene knjige, trebamo se sjetiti i činjenice da takvom kupovinom čuvamo okoliš.

U skladu s reduce-reuse-recycle načinom života kupnjom rabljenih knjiga i mi kao knjigoljupci pridonosimo očuvanju našeg planeta i manjem stvaranju otpada. Knjige je uvijek šteta bacati i bolje je pokloniti ih ili prodati nekom drugom tko u njima još uvijek vidi njihovu svrhu. Tako produžujemo njihov vijek trajanja, a dodatni benefit je i činjenica što su rabljene knjige često povoljnije od novih, osim ako nije riječ o nekom posebnom izdanju koje je kolekcionarski primjerak.

 

Ako do sad niste kupovali i rabljene knjige, nadamo se da su vas ovi razlozi uvjerili da zavirite u lokalni antikvarijat. A ako više preferirate online kupovinu, prošetajte virtualnim policama našeg malog webshopa i pronađite neku rabljenu (ili novu) knjigu po svom ukusu. Volimo čuti i vaše dojmove i mišljenja te vas pozivamo da ih podijelite s nama.

 


Dodaj komentar